- Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym tego roku zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego wyniosły średnio blisko 11,1 tys. złotych brutto.
- Wysokość tej kwoty to kwestia m.in. dodatkowego wynagrodzenia, wypłaconego pomimo wielomiliardowych strat zanotowanych przez spółki wydobywcze. Z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że w 2020 roku straty sektora wyniosły ostatecznie ponad 4,3 mld złotych – podał portal WysokieNapiecie.pl.
- W całym roku 2020 zarobki opiewały średnio na blisko 9 tys. złotych brutto. Czyni to sektor wydobycia węgla kamiennego i brunatnego jednym z najlepiej opłacanych w zestawieniu GUS.
Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane na temat zarobków w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki. Choć jest to jedynie uśredniony obraz wysokości wynagrodzeń, pozwala dokonać porównania pomiędzy branżami.
Z najnowszych danych GUS wyłania się obraz sektora wydobycia węgla kamiennego i brunatnego jako jednego z najlepiej opłacanych w gospodarce. I to pomimo strat, które spółki węglowe notowały w ostatnim czasie.

Z zestawienia wynika, że w lutym bieżącego roku średnie zarobki w polskim górnictwie wyniosły prawie 11,1 tys. złotych brutto. Oczywiście, tak wysoka kwota ma związek z dodatkowym wynagrodzeniem, które wypłacane jest w lutym. Podobnie jest w zazwyczaj w grudniu, w którym (poprzednim razem) średnie wynagrodzenie brutto osiągnęło blisko 18,8 tys. złotych.
Jeśli natomiast obliczymy wartość średnią ze wszystkich wartości miesięcznych w 2020 roku, otrzymamy pensje równeprawie9 tys. złotych brutto. To nadal stosunkowo dużo. Dla porównania:średnio zarobki w sektorze budownictwo wyniosły w lutym 5251,50 złotych brutto, natomiast średnia z ubiegłego roku – 5370,46 złotych. Jak wynika natomiast ze styczniowego komunikatu GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło w 2020 roku 5411,45 złotych.
Przeczytaj również: Polska energetyka bez większości węgla w ciągu dekady? To możliwe
Jak zmieniały się zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego na przestrzeni ostatnich lat? Średnia z miesięcznych wartości publikowanych przez GUS dla całego 2020 roku wyniosła wspomniane 8989,52 złotych. Dla porównania, w roku 2015 było to 7206,14 złotych. Oznacza to wzrost o blisko jedną czwartą w ciągu 5 lat.
Premie mimo strat spółek węglowych
Warto w tym miejscu zauważyć, że zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego były tak wysokie pomimo wielomiliardowych strat, jakie w 2020 roku przyniosły spółki wydobywcze. To sprowokowało pytania analityków i publicystów branżowych o zasadność utrzymywania dodatkowych wynagrodzeń w sytuacji takiej sytuacji.
Przeczytaj również: Coraz więcej węgla zalega przy kopalniach w Polsce
Przypomnijmy, z omawianych przez nas danych Agencji Rozwoju Przemysłuwynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku górnictwo w Polsce przyniosło 3,35 mld złotych straty. Przychody spółek węglowych były w tym czasie niższe o 3,5 mld złotych niż w analogicznym okresie 2019 roku, a sprzedaż każdej tony węgla wiązała się ze stratami szacowanymi na 59,49 zł.
Według najnowszego sprawozdania, które ujawnił portal WysokieNapiecie.pl, w całym 2020 roku straty wyniosły ponad 4,3 mld zł. Jak podaje branżowy serwis, był to drugi najgorszy wynik w historii. Wydobycie osiągnęło poziom notowany na krótko po wojnie, a efektywność w przypadku części kopalń była gorsza niż w XIX wieku.
Photo by Bence Balla-Schottner on Unsplash