Now Reading:
Tylko w lutym zarobki w górnictwie wyniosły średnio 11,1 tys. zł. Mimo wielomiliardowych strat branży

Tylko w lutym zarobki w górnictwie wyniosły średnio 11,1 tys. zł. Mimo wielomiliardowych strat branży

  • Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym tego roku zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego wyniosły średnio blisko 11,1 tys. złotych brutto.  
  • Wysokość tej kwoty to kwestia m.in. dodatkowego wynagrodzenia, wypłaconego pomimo wielomiliardowych strat zanotowanych przez spółki wydobywcze. Z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że w 2020 roku straty sektora wyniosły ostatecznie ponad 4,3 mld złotych – podał portal WysokieNapiecie.pl.
  • W całym roku 2020 zarobki opiewały średnio na blisko 9 tys. złotych brutto. Czyni to sektor wydobycia węgla kamiennego i brunatnego jednym z najlepiej opłacanych w zestawieniu GUS.

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane na temat zarobków w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki. Choć jest to jedynie uśredniony obraz wysokości wynagrodzeń, pozwala dokonać porównania pomiędzy branżami.

Z najnowszych danych GUS wyłania się obraz sektora wydobycia węgla kamiennego i brunatnego jako jednego z najlepiej opłacanych w gospodarce. I to pomimo strat, które spółki węglowe notowały w ostatnim czasie.

Z zestawienia wynika, że w lutym bieżącego roku średnie zarobki w polskim górnictwie wyniosły prawie 11,1 tys. złotych brutto. Oczywiście, tak wysoka kwota ma związek z dodatkowym wynagrodzeniem, które wypłacane jest w lutym. Podobnie jest w zazwyczaj w grudniu, w którym (poprzednim razem) średnie wynagrodzenie brutto osiągnęło blisko 18,8 tys. złotych.  

Jeśli natomiast obliczymy wartość średnią ze wszystkich wartości miesięcznych w 2020 roku, otrzymamy pensje równeprawie9 tys. złotych brutto. To nadal stosunkowo dużo. Dla porównania:średnio zarobki w sektorze budownictwo wyniosły w lutym 5251,50 złotych brutto, natomiast średnia z ubiegłego roku – 5370,46 złotych. Jak wynika natomiast ze styczniowego komunikatu GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło w 2020 roku 5411,45 złotych.

Przeczytaj również: Polska energetyka bez większości węgla w ciągu dekady? To możliwe

Jak zmieniały się zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego na przestrzeni ostatnich lat? Średnia z miesięcznych wartości publikowanych przez GUS dla całego 2020 roku wyniosła wspomniane 8989,52 złotych. Dla porównania, w roku 2015 było to 7206,14 złotych. Oznacza to wzrost o blisko jedną czwartą w ciągu 5 lat. 

Premie mimo strat spółek węglowych

Warto w tym miejscu zauważyć, że zarobki w sektorze wydobycia węgla kamiennego i brunatnego były tak wysokie pomimo wielomiliardowych strat, jakie w 2020 roku przyniosły spółki wydobywcze. To sprowokowało pytania analityków i publicystów branżowych o zasadność utrzymywania dodatkowych wynagrodzeń w sytuacji takiej sytuacji.

Przeczytaj również: Coraz więcej węgla zalega przy kopalniach w Polsce

Przypomnijmy, z omawianych przez nas danych Agencji Rozwoju Przemysłuwynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku górnictwo w Polsce przyniosło 3,35 mld złotych straty. Przychody spółek węglowych były w tym czasie niższe o 3,5 mld złotych niż w analogicznym okresie 2019 roku, a sprzedaż każdej tony węgla wiązała się ze stratami szacowanymi na 59,49 zł. 

Według najnowszego sprawozdania, które ujawnił portal WysokieNapiecie.plw całym 2020 roku straty wyniosły ponad 4,3 mld zł. Jak podaje branżowy serwis, był to drugi najgorszy wynik w historii. Wydobycie osiągnęło poziom notowany na krótko po wojnie, a efektywność w przypadku części kopalń była gorsza niż w XIX wieku.

Photo by Bence Balla-Schottner on Unsplash

Input your search keywords and press Enter.