Now Reading:
Polska energetyka bez większości węgla w ciągu dekady? To możliwe.

Polska energetyka bez większości węgla w ciągu dekady? To możliwe.

Kopalnia Źródło: Canva

W najnowszym raporcie Fundacji Instrat przeanalizowano możliwość szybkiego odchodzenia od węgla w polskiej elektroenergetyce. Z omówionego w dokumencie modelowania wynika, że udział “czarnego złota” w produkcji energii elektrycznej mógłby spaść do 13% w 2030 roku, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Wówczas emisje dwutlenku węgla z sektora elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 59% (względem roku 2015).

W raporcie przedstawiono scenariusz zamykania obiektów węglowych, w sposób znacznie szybszy niż wynika chociażby z dyskusji rządu ze związkowcami, a także konkretne propozycje zastąpienia węgla w elektroenergetyce.  “Uwzględniliśmy nie tylko obecne realia techniczne i ekonomiczne produkcji energii, ale też ograniczenia w akceptacji społecznej np. dotyczące lokalizacji OZE. Co więcej, założyliśmy bardzo ostrożnie, że tempo rozwoju energii odnawialnej w kolejnych dekadach będzie takie jak dotąd. Realnie tempo może być jeszcze szybsze” – powiedział w oświadczeniu Paweł Czyżak, współautor analizy.

OZE w miejsce węgla

Scenariusz proponowany przez analityków Instratu zakłada, że w 2030 roku stosunkowo niewielkie moce węglowe pozostawałyby w rezerwie, pracując 300-400 godzin rocznie. Tego rodzaju bloki węglowe miałyby być w pogotowiu do 2040 roku, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne, ale nie prowadząc do nadmiernych emisji dwutlenku węgla. 

Przeczytaj również: Co czeka górników w związku z odejściem od węgla?

“Nieznaczne przedłużenie żywotności niektórych upadających bloków węglowych jest przy obecnych uwarunkowaniach korzystniejsze niż masowe inwestycje w elektrownie gazowe, które po kilku latach staną się nierentowne. Ale chodzi o wybranie do rezerwy tylko niektórych elektrowni, a nie przedłużanie życia całego sektora kosztem inwestycji w czyste źródła” – ocenia Adrianna Wrona, współautorka raportu.

W większości jednak moce węglowe miałyby zostać zastąpione przez dynamicznie rozwijające się źródła odnawialne. Według modelowania przeprowadzonego na potrzeby raportu, udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej mógłby w 2025 roku wynosić 46 %, a pięć lat później już 76%. W dalszej perspektywie Instrat widzi szansę na jeszcze większy udział źródeł odnawialnych.

Ponadto, z obliczeń analityków Instratu wynika, że pozostawanie przy węglu w takim zakresie byłoby znacznie tańsze niż w scenariuszach branych obecnie pod uwagę przez rząd. 

Zieloną energię łatwiej sfinansować

W jaki sposób możliwe jest odejście od dominującej roli węgla w elektroenergetyce do 2030 roku? W ocenie ekspertów Instratu konieczne jest odblokowanie inwestycji w farmy wiatrowe na lądzie (nowelizacja “ustawy antywiatrakowej”), zwiększenie wolumenu aukcji OZE, wprowadzanie kolejnych odsłon programu “Mój Prąd”, terminowa realizacja projektów offshore oraz modernizacja infrastruktury sieciowej. 

Autorzy raportu podkreślają, że działania te łatwo jednak sfinansować ze środków unijnych i prywatnych, w odróżnieniu od subsydiowania wydobycia i spalania węgla.

“Rząd zupełnie ignoruje aktualizację unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych z końca 2020 r. Polska domaga się największej puli środków na transformację energetyczną. Jednak realizacja scenariusza z PEP2040 de factooznaczałaby, że za opieszałość klimatyczną Polski zapłacą inne kraje członkowskie” – podkreśla Adrianna Wrona, współautorka publikacji.

Przeczytaj również: Coraz więcej węgla zalega przy kopalniach w Polsce

“Komisja Europejska nie udzieli Polsce zgody na finansowanie sektora węglowego, o ile nie zaproponujemy rozwiązania zgodnego ze wspólnotowymi celami klimatycznymi. Redukcje emisji, które wynikają z naszego scenariusza, są wciąż mniejsze niż obniżenie emisji niezbędne w skali całej UE, które do roku 2030 wynosi w elektroenergetyce 70 procent względem roku 2015. Bierzemy więc pod uwagę szczególny punkt wyjścia naszego kraju. W przeciwieństwie do innych rozważanych rozwiązań, to wskazywane przez nas nie wymaga łamania unijnego prawa. Jest też wielokrotnie tańsze niż dotychczasowe propozycje” – podsumowuje w oświadczeniu Paweł Czyżak.

Całość raportu “Droga do celu. Odejście od węgla w polskiej elektroenergetyce” dostępna jest na stronach Fundacji Instrat.

Źródła: Raport “Droga do celu…”; materiały prasowe

Input your search keywords and press Enter.