O nas

Węgiel jest niezwykle gorącym tematem w Polsce. W mediach pojawia się wiele sprzecznych ze sobą komunikatów. Z jednej strony słyszymy, że Polska węglem stoi. Z drugiej dochodzą do nas głosy o konieczności zwiększenia jego importu ze względu na kurczące się zasoby. Raz zamykamy nierentowne kopalnie, innego dnia planujemy budowę kolejnej elektrowni węglowej. Można się w tym wszystkim pogubić.

Opracowanie “Zmierzch węgla kamiennego w Polsce” i towarzysząca mu strona “O węglu. Fakty i mity o węglu kamiennym w Polsce” jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego opracowaniem “Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości?”, wydanym w 2012 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Bezpośrednim powodem dla którego zdecydowałem się na przygotowanie tych dwóch opracowań była chęć skonfrontowania się z głęboko zakorzenionym przekonaniem o roli tego surowca w przyszłym rozwoju naszego kraju. Polacy wierzą w węgiel i liczą na to, że surowiec ten będzie stanowić fundament naszego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego.

Nic bardziej błędnego! Mimo, że na papierze Polska wciąż pozostaje węglowym mocarstwem, w praktyce ilość łatwo dostępnych złóż kurczy się w zastraszającym tempie, czyniąc wydobycie surowca coraz bardziej niebezpiecznym i niefektywnym ekonomicznie.

Wierzę, że moja publikacja, towarzysząca jej strona WWW, a także prezentacje i spotkania w których uczestniczę przyczynią się do rozpoczęcia rzetelnej dyskusji na temat przyszłości węgla kamiennego i innych paliw kopalnych w Polsce.


dr Michał Wilczyński

(ekspert ds. paliw i energii, Główny Geolog Kraju i Wiceminister Środowiska w latach 1990-1995)

 

O Autorze

Dr Michał Wilczyński, geolog i ekolog, były Główny Geolog Kraju i wiceminister w Ministerstwie Ochrony Środowiska (1990-1995), wieloletni wiceprezes EkoFunduszu. Uczestnik wielu projektów w zakresie reformowaniu polskiego przemysłu wydobycia węgla, restrukturyzacji PGNiG. Współtwórca prawnego i organizacyjnego systemu zarządzania zasobami naturalnymi. Autor wielu ekspertyz dotyczących inwestycji w największe zakłady wydobywcze i przemysłowe.

 

Strona O węglu.pl ma charakter popularnonaukowy i służy szerzeniu rzetelnej wiedzy na temat węgla kamiennego w Polsce i na świecie. 

Input your search keywords and press Enter.