Now Reading:
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć aktywa węglowe

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć aktywa węglowe

  • Do konsultacji trafił plan restrukturyzacji polskiej energetyki konwencjonalnej. Dokument opublikowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych zakłada wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa i przekazanie ich pod pieczę nowo powstałej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
  • Koszty takiej operacji spróbowali oszacować eksperci Instrat i ClientEarth. Według raportu “Monopol węglowy z problemami. Analiza restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego” Skarb Państwa może ponieść 26,5 mld zł straty.

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało dokument “Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Dotyczy on restrukturyzacji polskiej energetyki poprzez wyłączenie aktywów węglowych z poszczególnych spółek, które dzięki temu “skupią się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych”. 

Konsultacje w sprawie treści dokumentu trwają do 28 czerwca.

Przeczytaj również: Moglibyśmy wyemitować 529 mln ton CO2 mniej w latach 2011-2030. Poważnym hamulcem energetyka węglowa

Choć dokument był oczekiwany od miesięcy, nie poznaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości, które pojawiały się w ostatnim czasie. Według założeń przedstawionych w dokumencie, ze spółek PGE, Tauron i Enea wydzielone mają zostać aktywa węglowe, które ostatecznie (w 2022 roku) trafią pod kontrolę Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 

Za sprawą NABE bloki węglowe mają być stopniowo wyłączane, nie obciążając rozwoju alternatywnych źródeł energii w ramach spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Niewiadomą pozostają jednak warunki finansowe transakcji, które zależeć mają m.in. od kompleksowego zbadania kondycji spółek (due diligence). Nie wiemy także, w jaki sposób przebiegać będzie ewentualna wewnętrzna reorganizacja spółek, z których wydzielone zostaną aktywa węglowe.

Zyski i straty 

Po zapowiedziach powołania agencji przejmującej aktywa węglowe, koszty takiej operacji spróbowali oszacować eksperci Instrat i ClientEarth. 

W raporcie “Monopol węglowy z problemami. Analiza restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego” (z listopada 2020 r.) przyjrzano się scenariuszowi, w którym aktywa węglowe trafiają pod pieczę NABE, natomiast zrestrukturyzowane PGE staje się właścicielem infrastruktury sieciowej, elektrowni wiatrowych, wodnych, słonecznych, spółek obrotu, a więc cennych komponentów należących do grup kapitałowych dzisiejszych PGE, Taurona i Enei. 

Przeczytaj również: Ile kosztuje nas uzależnienie od węgla kamiennego w Polsce?

“Oceniliśmy, że PGE zyska na transakcji 31 mld zł, podczas gdy Skarb Państwa odniesie 26,5 mld zł straty, dodatkowo stając się właścicielem prywatnego długu PGE GiEK. Państwowa Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego znajdzie się też w posiadaniu aktywów węglowych, które już teraz tracą na wartości. Nie ma więc wątpliwości, że PGE odniesie dzięki restrukturyzacji istotną korzyść ekonomiczną, a stratę poniesie Skarb Państwa, czyli podatnicy” – powiedział w oświadczeniu Paweł Czyżak, analityk Instrat i współautor raportu.

Konsolidacja z problemami?

Obawy autorów dokumentu budzi ponadto m.in. ewentualna skala konsolidacji aktywów energetycznych. “Już obecna struktura rynku energetycznego w jego poszczególnych segmentach jest niezwykle skonsolidowana. Dalsze łączenie podmiotów doprowadzi do niemal całkowitego monopolu, zagrażając konkurencji na rynku energii. Zwłaszcza w warunkach zaostrzającej się polityki klimatyczno-energetycznej UE trudno wyobrazić sobie przychylność dla praktyk monopolistycznych skutkujących de facto przedłużaniem życia instalacji węglowych” – skomentował w oświadczeniu Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, współautor raportu.

Przeczytaj również: Polska energetyka bez większości węgla w ciągu dekady? To możliwe.

Wobec m.in. wspomnianych wątpliwości eksperci i ekspertki rekomendują wyodrębnienie aktywów węglowych bez konsolidacji spółek PGE, Enei i Taurona i tworzenia NABE. “Kluczowe jest zwłaszcza utrzymanie aktywów węglowych w portfelu spółki giełdowej, bo pozwala to na kontrolę tempa wycofywania aktywów węglowych przez inwestorów, większą transparentność działania i dostęp do informacji o spółce, a wreszcie pewność, że spółka kieruje się motywacją ekonomiczną i dobrem inwestorów, przez co będzie dążyła do szybszego wyłączania elektrowni węglowych” – powiedział Paweł Czyżak z Instrat.

Źródło: materiały MAP, ClientEarth i Instrat

Photo by Bence Balla-Schottner on Unsplash

Input your search keywords and press Enter.