Now Reading:
NABE zahibernuje polską transformację energetyczną?

NABE zahibernuje polską transformację energetyczną?

  • Przed miesiącem do konsultacji trafił plan restrukturyzacji polskiej energetyki konwencjonalnej. Dokument opublikowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dotyczy wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa, a następnie oddanie ich pod pieczę Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
  • “Wydzielenie aktywów węglowych jest konieczne, bo generują coraz większe straty, spółki energetyczne są zadłużone, a z obciążeniem węglowym w nowej rzeczywistości kończy im się możliwość pozyskania finansowania na inwestycje” – przekonuje dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z think-tanku Forum Energii.
  • “Brak analizy kosztów i korzyści dla gospodarki i społeczeństwa czy oceny ryzyk, spowoduje, że NABE zamiast odblokować transformację może ją zahibernować i wprowadzić chaos, który zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Polski” – pisze ekspertka w najnowszej opinii na temat rządowego pomysłu.
  • W piątek 23 lipca, spółki energetyczne PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). 

Think-tank Forum Energii przyjrzał się rządowym planom odnośnie utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która stanowić ma – według założeń – jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej kraju. 

NABE przyniesie chaos i zahibernuje transformację?

W opinii przygotowanej przez dr Aleksandrę Gawlikowską-Fyk, czytamy, że bez odpowiednich analiz kosztów i korzyści oraz oceny ryzyka, NABE może zahibernować transformację i wprowadzić chaos. Zagrażając tym samym bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Ocena powstała przy współpracy z Andrzejem Rubczyńskim z Forum Energii.

Przeczytaj także: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć aktywa węglowe

“Potrzebna jest wizja zmian w sektorze, pomysł jak i w jakim terminie wycofywać moce węglowe oraz czym je zastępować. Zmiany formy własnościowo-organizacyjnej – czym de facto jest NABE – są jedynie pierwszym krokiem w tym kierunku. Jednak bez odpowiedzi na pytanie na jakich zasadach i jak długo miałby taki podmiot działać, skąd wziąć pieniądze na jego utrzymanie, NABE staje się projektem wysokiego ryzyka, którego koncepcję będzie bardzo łatwo podważyć” – przekonuje dr Gawlikowska-Fyk.

Potrzeba kluczowych ocen i analiz

W najnowszej opinii Forum Energii wskazano główne braki rządowego projektu, który trafił do konsultacji. Wśród nich znalazły się między innymi:

  • Brak oceny skutków regulacji, która pozwoliłaby oszacować konsekwencje społeczne i ekonomiczne utworzenia NABE. W opinii Forum Energii wskazano, że nie wiadomo, jakie będą koszty całej operacji. Dotyczy to nie tylko utrzymania coraz mniej opłacalnych ekonomicznie bloków elektrowni węglowych, ale także ich likwidacji. Zdaniem dr Gawlikowskiej-Fyk kluczowa będzie wycena przejmowanych aktywów, dzięki której dowiemy się, w jakim stopniu trzeba będzie się dołożyć do spłacania zobowiązań nowego podmiotu.

Przeczytaj także: Moglibyśmy wyemitować 529 mln ton CO2 mniej w latach 2011-2030. Poważnym hamulcem energetyka węglowa

  • Brak określenia ram czasowych funkcjonowania NABE. W opinii podkreślono, że pokazanie realnej i ekonomicznie uzasadnionej ścieżki zamykania bloków to jedyna szansa, by plan uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnymi zasadami to KE będzie opiniować pomysł rządu, jeśli plan będzie zakładać pomoc publiczną.
  • W koncepcji przekształceń nie określono wpływu NABE na konkurencję i konsumentów, mimo iż konsolidacja tak wielu elektrowni będzie skutkować bardzo wysoką koncentracją na rynku energii elektrycznej. Dr Gawlikowska-Fyk zwraca w tym kontekście uwagę, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wycofało się z pomysłu likwidacji obliga giełdowego, które do pewnego stopnia mogłoby przeciwdziałać negatywnym skutkom konsolidacji.

W piątek 27 lipca, Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o podpisaniu pomiędzy spółkami energetycznymi: PGE, Tauron, Enea i Energa a Skarbem Państwa porozumienia o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Źródło: Materiały prasowe Forum Energii

Photo by Bence Balla-Schottner on Unsplash

Input your search keywords and press Enter.