Now Reading:
Jak emitowane przez elektrownię Bełchatów pyły zawieszone i chemikalia szkodzą zdrowiu Polaków?

Jak emitowane przez elektrownię Bełchatów pyły zawieszone i chemikalia szkodzą zdrowiu Polaków?

wydobycie węgla brunatnego w Polsce

Wiele osób zdaje sobie sprawę że emitowane m.in. przez elektrownię Bełchatów gazy są szkodliwe dla zdrowia, jednak mało kto zna skalę tego zjawiska. Już w 2016 roku zanieczyszczenia powietrza powodowały około 7 milionów zgonów na świecie. Mimo to węgiel wciąż stanowi główne źródło produkcji energii na świecie, a w Europie każdego roku produkuje się i konsumuje 50% światowego wydobycia najbardziej trującej odmiany węgla brunatnego.

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule Czy elektrownia Bełchatów jest największym trucicielem w Europie?, dla zdrowia najgroźniejszy nie jest dwutlenek węgla, który jest gazem cieplarnianym, czyli przyspieszającym proces globalnego ocieplenia i zmiany klimatyczne, ale pyły zawieszone, chemikalia i związki metali ciężkich (m. in. rtęć, ołów, arsen, siarka), których elektrownia Bełchatów emituje ogromne ilości. Ponieważ te związki emitowane są w Bełchatowie, siłą rzeczy największy wpływ mają na zdrowie mieszkańców naszego kraju. Szacuje się, że przez te emisje odnotowuje się średniorocznie 630 więcej nowych przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1310 przypadków hospitalizacji, 27 830 ataków astmy u dzieci, i skutkuje 359 200 utraconymi dniami pracy rocznie. Do problemów zdrowotnych wywoływanych przez elektrownie węglowe zalicza się m. in. zapalenia płuc, stres oksydacyjny płuc i serca, miażdżycę, przyśpieszoną progresję i destabilizację blaszki miażdżycowej, zwiększoną podatność na zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie układu mózgowonaczyniowego, demencję, zwężenie naczyń krwionośnych, nadciśnienie, zwiększone niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia czynności płuc i odruchów płucnych, nowotwory płuc, pęcherz moczowego, skóry, zwiększoną krzepliwość krwi, a także przedwczesne porody i zwiększone ryzyko astmy u dzieci.

Zanieczyszczenia powietrza z elektrowni węglowych są skutkiem nie tylko długotrwałego, ale też krótkotrwałego powtarzającego się narażenia na emitowane substancje. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet mniejsze niż kiedyś uważano stężenie substancji powoduje szerszy zakres skutków zdrowotnych. Ponadto polskie normy dla powietrza poziomów alarmowych, informowania i dopuszczalne są wyższe, niż w innych krajach UE. Skutkuje to fatalną jakością powietrza w Polsce i brakiem informacji o niej.

Szkodliwość substancji emitowanych przez elektrownię Bełchatów nie kończy się na zanieczyszczeniach powietrza. Do tego dochodzą zanieczyszczenia świeżych wód i gleb – pyły i chemikalia emitowane przez elektrownię Bełchatów trafiają do gleb i wód powierzchniowych i gruntowych przez kwaśne opady. Ponadto wydobywanie węgla brunatnego, między innymi w odkrywce Bełchatów wiąże się z osuszeniem terenu, co skutkuje powstaniem tzw. leja depresyjnego – czyli odpompowanie wody z terenów kopalni skutkuje obniżeniem poziomu wód gruntowych na znacznym obszarze (obecnie ok. 900 km2). Przez to w Polityce Ekologicznej Państwa 2030, województwo łódzkie w którym znajduje się Bełchatów zostało zdiagnozowane jako zagrożone silnym pustynnieniem. Przez to gospodarstwa domowe, uprawy i tereny naturalne od wielu lat cierpią na niedostatki wody. Zobacz także: Mit: Kopalnie węgla brunatnego nie mają wpływu na wody podziemne i powierzchniowe

Elektrownia Bełchatów nam się nie opłaca?


Potencjał odnawialnych źródeł energii zachwyca niemalże cały zachodnioeuropejski świat, podczas gdy PGE rozważa dalsze dewastowanie terenów Polski kopalniami odkrywkowymi. Czy takie wydobycie węgla brunatnego jednak się opłaca? Obok kosztów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, środowiska i wpływem na zdrowie są także koszty związane z eksploatacją złóż węgla brunatnego i unijnymi dofinansowaniami. Województwo Łódzkie ma ostatni moment na pozyskanie nawet 13 miliardów złotych, jeżeli Polska zadeklaruje neutralność klimatyczną do 2050 roku, jeżeli nie do województwa może trafić tylko połowa tych środków. Jednocześnie inwestycje w odnawialne źródła energii mogą wygenerować nawet sześciokrotnie więcej miejsc pracy niż obecnie elektrownia Bełchatów. Ponadto elektrownia Bełchatów pochłania ogromne ilości dopłat, w samym 2019 roku było to 500 milionów złotych. Ceny prądu będą dalej rosnąć, a do 2025 roku, ze względu na wzrost kosztów wydobycia, dopłaty szacuje się na poziomie 800 milionów rocznie. Utrata wartości aktywów węglowych spółki PGE w 2019 r. sięgnęła zawrotnych 7,5 miliardów złotych, a planowane inwestycje w odkrywkę, która ma zasilać kopalnię Bełchatów ma przekroczyć 17 miliardów złotych. Więcej w artykule MIT: Rozbudowa kopalni odkrywkowej w Turowie oraz budowa odkrywki w Złoczewie to gwarant najtańszego paliwa dla potrzeb Polski.

Źródła:

https://www.env-health.org/wp-content/uploads/2020/03/HEAL-Lignite-Briefing-PL_web.pdf

https://www.theguardian.com/global-development/2016/jan/16/winter-smog-hits-worlds-cities-air-pollution-soars?CMP=twt_gu https://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-9-viz-1?lang=en https://spidersweb.pl/bizblog/pge-belchatow-kopalnia-zloczew-raport/ https://www.pl.clientearth.org/raport-zielone-inwestycje-moga-wygenerowac-nawet-6-razy-wiecej-miejsc-pracy-w-regionie-niz-obecnie-tworzy-elektrownia-belchatow/

Input your search keywords and press Enter.