Now Reading:
Ile miejsc pracy możemy zyskać, inwestując w odnawialne źródła energii zamiast nowej odkrywki w Bełchatowie?

Ile miejsc pracy możemy zyskać, inwestując w odnawialne źródła energii zamiast nowej odkrywki w Bełchatowie?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszych artykułach (Czy elektrownia Bełchatów jest największym trucicielem w Europie? oraz Jak emitowane przez elektrownię Bełchatów pyły zawieszone i chemikalia szkodzą zdrowiu Polaków?), województwo łódzkie ma szansę pozyskania 13 miliardów zł środków publicznych z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (JTM) lub połowę tych środków, jeśli Polska nie zadeklaruje neutralności klimatycznej do 2050 r. We wcześniejszych artykułach skoncentrowaliśmy się na problemach związanych z elektrownią Bełchatów, tutaj przyjrzymy się możliwościom i szansom, które stoją przed Polską w postaci odnawialnych źródeł energii.

Jakie zatrudnienie zapewni energia odnawialna?

PGE przyznaje że do 2033 roku zatrudnienie w Bełchatowie spadnie o połowę, nawet przy zupełnie nieopłacalnej budowie nowej odkrywki Złoczew. Według badań ClientEarth, gdyby środki z JTM przeznaczyć na odnawialne źródła energii i inne zielone inwestycje, mające na celu m. in. zmniejszenie emisji, zatrudnienie w regionie bełchatowskim wzrosłoby nawet o 61 tysięcy miejsc pracy, jeżeli natomiast Polska nie zadeklaruje neutralności klimatycznej do 2050, ta liczba zmniejszy się o 25 tys. Według Międzynarodowej Agencji Energii 1 mln zainwestowanych środków kreuje średnio 2,4-3,5 miejsc pracy w przypadku energetyki słonecznej, 3,7 przy termomodernizacji, a przy budowie infrastruktury ładującej pojazdy elektryczne 3,5. Jest to nawet 3 razy więcej, niż przy budowie elektrowni węglowych i gazowych i nawet 10 razy więcej niż dla energii jądrowej.

Skąd wziąć pieniądze na energię odnawialną?

Ze względu na fakt, że średnia wartość PKB per capita w województwie łódzkim kształtuje się poniżej 75% średniej Unii Europejskiej, region będzie objęty najbardziej korzystnymi warunkami wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2021-2027. Wartość funduszy strukturalnych w tych latach będzie porównywalna ze wszystkimi środkami przeznaczonymi na projekty w tym regionie od czasu przystąpienia do UE. Poza podstawowym wsparciem z Funduszy Strukturalnych, wiele Polskich instytucji rozwojowych prowadzi programy, w ramach których finansowanie mogą uzyskać działania związane z odchodzeniem od gospodarki opartej na węglu, a także wiele dodatkowych programów wspólnotowych zarządzanych centralnie przez UE. Kolejną drogą finansowania transformacji energetycznej i odnawialnych źródeł energii jest sektor prywatny. Obok finansowania hybrydowego i innych produktów strukturyzowanych, które mógłby rozwinąć w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju, są Zielone Obligacje, z których od 2007 r. korzystają takie instytucje jak Bank Światowy, a od 2016 r. polskie Ministerstwo Finansów. Zainteresowanie inwestorów Zielonymi Obligacjami jest znaczne, głównie z uwagi na wysoki poziom transparentności emitenta, który zapewniają.

Czy przekroczyliśmy limity emisji CO2?

Gdyby wszyscy ludzie na ziemi emitowali takie ilości CO2 jak statystyczny Polak, zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia byłoby niemożliwe. Statystycznie Polacy emitują rocznie 9 ton CO2 na osobę, więcej o połowę niż Szwedzi i znacznie więcej niż Węgrzy, czy Chińczycy. Limity emisji wynikają z porozumienia paryskiego – mają one zapobiec zbliżającej się katastrofie klimatycznej związanej z ociepleniem klimatu – warto wspomnieć, że od początku rewolucji przemysłowej doprowadziliśmy do podniesienia średniej globalnej temperatury zaledwie o 0,8–1,2 st. C, ale utrzymując aktualny poziom emisji, wkrótce przekroczymy próg 1,5 st., niedługo potem 2 st. a do końca stulecia nawet 4 st. Celsjusza. Może wydawać się że to niewiele, ale trzeba sobie uświadomić, że w trakcie epok lodowcowych średnia globalna temperatura była niższa o zaledwie 6 st. C. Z raportu przygotowanego na potrzeby Fundacji ClientEarth wynika, że Polska przekroczyła limity emisji dla progu 1,5 st. w 2016 r. i jeżeli nic się nie zmieni, przekroczymy limit dla progu 2 st. w 2024 r.

Źródła:

http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/81/zmiany-klimatu-w-przeszlosci

Przekroczyliśmy limit emisji CO2

Pełny raport ClientEarth:
https://www.documents.clientearth.org/wp-content/uploads/library/2020-08-31-zielone-miejsca-pracy-przypadek-regionu-belchatowskiego.-ext-pl.pdf

Input your search keywords and press Enter.