Polecane

Mit: Każdy etat w górnictwie generuje co najmniej 3 dodatkowe miejsca pracy poza sektorem

Mit: Polski węgiel przyciąga zachodnich inwestorów


Najnowsze artykuły

 • 2016-02-25

  Mit: Każdy etat w górnictwie generuje co najmniej 3 dodatkowe miejsca pracy poza sektorem

  Wielu uznanych ekspertów od górnictwa węgla kamiennego z uporem powtarza tezę o tym, że każdy etat w sektorze kreuje dodatkowe 4-8 etatów na rynku pracy. To niecała prawda. Wpływ górnictwa na rynki pracy jest bardzo zróżnicowany i zależy m.in. od poziomu rozwoju regionu, w którym zlokalizowane są kopalnie. Im jest on wyższy tym liczba dodatkowych etatów kreowanych dzięki górnikom niższa.

 • 2016-01-22

  Mit: Polski węgiel przyciąga zachodnich inwestorów

  Zdaniem mediów inwestycjami w polski sektor węgla kamiennego zainteresowane są firmy z Niemiec, Czech i Australii. Niestety przytłaczająca większość inwestorów rezygnuje ze swoich pomysłów na bardzo wstępnym etapie, a sektor górnictwa węgla kamiennego ulega faktycznej renacjonalizacji.

 • 2015-10-05

  Mit: Społeczeństwo broni górników i chce ich utrzymywać za wszelką cenę

  Pomimo szeregu badań pokazujących, że poziom poparcia dla górników sięga 60-70 % to jednak deklaracje sympatii nie wpływają na dobór metod działań restrukturyzacyjnych i nie wiążą się z gotowością do ponoszenia dodatkowych kosztów przebudowy sektora.

 • 2015-10-01

  Mit: Likwidacja kopalń oznacza automatyczny wzrost bezrobocia

  Ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenia pokazują, że likwidacja kopalń nie oznacza automatycznego wzrostu bezrobocia w regionie. Tego typu zdarzenia nie miały miejsca nawet w okresie najbardziej intensywnej transformacji sektora na przełomie XX i XXI wieku.

 • 2015-08-24

  Mit: Wydobycie węgla w Polsce jest dochodowe i powinno być kontynuowane

  Polska przez dekady budowała swoją gospodarkę w oparciu o zasoby węgla kamiennego i brunatnego. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wydobycie węgla systematycznie spada i tylko w latach 2006-2014 zmniejszyło się o 17 mln. ton. Polski węgiel przegrywa w konkurencji ze światowymi zasobami surowca przez co już od 2008 roku nasz kraj jest importerem węgla netto.

 • 2015-08-18

  Mit: Odprawy dla górników to nieporozumienie. Zamiast na przekwalifikowanie górnicy wydają te pieniądze na życie

  W powszechnej opinii pieniądze przeznaczone na odprawy dla górników z kopalni restrukturyzowanych pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zostały zmarnowane przez beneficjentów. W rzeczywistości przytłaczająca większość uczestników programu dobrowolnych odejść wykorzystała pieniądze na stworzenie sobie nowych miejsc pracy.

Obserwuj nas

O węglu

Węgiel kamienny
na świecie
Węgiel kamienny
w Polsce
Węgiel kamienny
a środowisko
Przyszłość
węgla

O projekcie

Opracowanie “Zmierzch węgla kamiennego w Polsce” i towarzysząca mu strona “O węglu. Fakty i mity o węglu kamiennym w Polsce” jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego opracowaniem “Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości?”, wydanym w 2012 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.